Jak działa zamek szyfrowy?

zamek szyfrowy

Zamki są montowane w drzwiach wejściowych, bramach, meblach i szafkach użyteczności publicznej. Umożliwiają dostęp do chronionych stref wyłącznie uprawnionym osobom. Tylko osoba posiadająca klucz ma możliwość zwolnienia blokady zamka i otworzenia drzwi. 

Rodzaje zamków

Zamki można wstępnie podzielić na:

  • tradycyjne
  • szyfrowe

Tradycyjny zamek wymaga użycia klucza. Posiada on unikalny wzór wyżłobionych ząbków. Klucz wsunięty do zamka przesuwa zapadki do określonej pozycji. Umożliwia ona swobodne przekręcenie klucza. Dzięki temu zasuwka blokująca futrynę jest zwolniona i drzwi zostają otwarte. Zamek szyfrowy działa nieco inaczej.

Zamek szyfrowy — działanie

Zamek szyfrowy jest wygodniejszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dostęp może mieć więcej osób. Rolę klucza pełni ustalony szyfr, który należy wpisać w zamku. Użytkownik musi pamiętać sekwencję cyfr. Wpisany prawidłowy kod zwalnia rygiel i drzwi można swobodnie otworzyć. 

Szyfr jest programowalny. Można go zmieniać co jakiś czas. Funkcja ta jest przydatna w przypadku nadawanych kodów dostępu w szafkach, w szatniach lub w różnego rodzaju publicznych skrytkach. Każdy użytkownik może mieć swój niepowtarzalny kod, który obowiązuje jedynie w czasie użytkowania szafki czy skrytki. Zamek szyfrowy działając poprawnie, będzie odpowiednim zabezpieczeniem przechowywanych rzeczy i pomieszczeń.

Podział zamków szyfrowych

Grupę zamków szyfrowych można podzielić na:

  • zamki mechaniczne — zbudowane wyłącznie z elementów mechanicznych,
  • zamki elektroniczne — elementy mechaniczne powiązane są z elektroniką.

 Jak działają takie zamki szyfrowe? Jaka jest ich budowa?

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

W skład zamka mechanicznego wchodzą:

  • dźwignia blokująca osadzona na specjalnym trzpieniu,
  • sprężynka dźwigni blokującej,
  • oś, na której obracają się krzywki, tarcze cyfrowe,
  • rygiel blokujący powiązany z dźwignią blokującą,
  • obudowa.

Zamek cyfrowy może posiadać tarcze cyfrowe lub pokrętło. W przypadku tarczek cyfrowych kod wybierany jest poprzez ustawienie każdej tarczki z osobna na właściwej cyfrze. W przypadku tarczy obrotowej należy przekręcić tarczę w lewo w odpowiednią pozycję (na określoną liczbę), później zmienić kierunek na prawo i ustawić rozetkę na kolejnej liczbie. Czynność tą powtarza się w zależności od ilości liczb w kodzie.

Tarczki cyfrowe po ustawieniu właściwego kodu mają nakładające się wycięcia, które umożliwiają przemieszczenie się dźwigni blokującej. Sprężynka wymusza ruch dźwigni. Dźwignia swobodnie przemieszcza się końcówką do wolnej przestrzeni w tarczkach. Przy zmianie położenia dźwigni, rygiel zwalnia blokadę zamka i szafkę można otworzyć.

Zamykając szafkę, rygiel ponownie blokuje zamek. Proces kręcenia rozetką czy ustawienia tarczek trzeba rozpocząć od początku, aby móc ponownie otworzyć zamek szyfrowy.

Jak działa zamek szyfrowy elektroniczny?

Do zamka elektronicznego nie potrzeba żadnego klucza mechanicznego. Wystarczy wpisać kod na klawiaturze numerycznej lub przyłożyć specjalną kartę magnetyczną. 

Prawidłowo wpisany kod daje impuls elektromagnetyczny do rygla. Rygiel zostaje odciągnięty i tym samym zwalnia zamek. Drzwi swobodnie można otworzyć. Ponowne ich zamknięcie zmienia pozycję rygla. Mechanizm zamka otwiera i zamyka się w sposób w pełni automatyczny. 

Elektroniczne zamki mogą być otwierane również zdalnie przy pomocy komórki lub komputera. Korzystając ze specjalnej aplikacji, można na odległość sterować zamkiem elektronicznym. Otwierać i zamykać go. Rozwiązanie to jest wygodne, kiedy gospodarza nie ma w domu, a goście są już pod drzwiami. Odblokowując zdalnie zamek, goście mogą wejść do pomieszczenia i zaczekać na powrót właściciela. 

 

Wiedząc, jak działa zamek szyfrowy, można poruszyć jeszcze inną ważną kwestię.

Gdzie szukać zamków szyfrowych?

Zamki szyfrowe znajdują się w marketach budowlanych oraz w sklepach internetowych. Korzystając ze strony https://www.euro-locks.pl/, można zapoznać się z wieloma modelami tych produktów. Zamki mechaniczne i elektroniczne mogą być z powodzeniem stosowane w salonach spa, siłowniach na basenach. Wszędzie tam, gdzie trzeba schować i zabezpieczyć prywatne rzeczy. 

Zamki elektroniczne są wygodnie podczas zmiany kodu. Robi się to prosto i szybko. Dodatkowo niektóre typy zamków można otwierać przy pomocy łączności bezprzewodowej, Daje to możliwość bezdotykowej obsługi zamka.