Czy opłaca się być rolnikiem?

2022-08-05 Autor dev543 Wyłączono
rolnictwo

Odpowiadając na pytanie, czy warto być rolnikiem, należy zacząć od tego, że takie zajęcie nie jest dla każdego. Mimo że może wydawać się mocno dochodowa, praca w gospodarstwie rolnym wymaga ogromu siły, zaangażowania, technicznej wiedzy, pomysłowości i żyłki do biznesu. A więc, czy bycie rolnikiem się opłaca?

Czy opłaca się być rolnikiem? 

To pytanie, które słyszą rolnicy bardzo często, jednak każda sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej i nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy warto zająć się rolnictwem. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty paliwa, środków ochrony roślin czy nawozów oraz coraz niższe ceny za wyprodukowaną żywność, to czasami ciężko związać koniec z końcem.

Rolnictwo – czy się opłaca? Duży może więcej

Biorąc pod uwagę wielkość gospodarstw, możemy stwierdzić według najnowszych wiadomości rolniczych, że w Polsce przeważają małe i średnie obejścia. Można zatem wywnioskować, że prowadzenie działalności rolniczej stanowi opłacalne zajecie. Jednak nie jest to do końca prawda.

Sama działalność średnich i małych farm opiera się na dotacjach. Gdyby nie one, już dawno by ich nie było, gdyż duże gospodarstwa wyparłyby je z rynku. Wielohektarowi rolnicy mają znaczną przewagę nad tymi drobnymi w każdym zakresie prowadzonej działalności.

Czy opłaca się zostać rolnikiem?

Wiele osób zostaje rolnikami, przejmując “biznes” po rodzicach. Osób z powołania jest naprawdę niewiele. To ciężka i brudna praca. Przy opiece nad zwierzętami nie ma wolnych weekendów ani świąt, to żywe stworzenia, muszą jeść, pić, odbywać wizyty u weterynarza oraz być wyprowadzane na wypas. Oczywiście, nie można zapomnieć o sprzątaniu.

Zaczynając od zera, czyli nie posiadając żadnego sprzętu, zwierząt, pola do uprawy, a co ważniejsze – bez odpowiedniej wiedzy bardzo trudne jest zostanie rolnikiem. Chyba że chętny dysponuje potężnym budżetem i chce spełnić swoje marzenie o byciu farmerem. W takim wypadku warto jednak zadać sobie pytanie: czy rolnictwo się opłaca?

Gdy zaczynamy, mając jakiś zalążek gospodarstwa, wszystko wygląda inaczej. Mając dobry pomysł na rozwój działalności rolniczej, można zdziałać prawdziwe cuda. Przeróżne programy unijne w tym bardzo pomagają. Jednak należy mieć świadomość, że aby skorzystać z danego rozwiązania proponowanego przez samorząd czy rząd i skutecznie wdrożyć do funkcjonowania gospodarstwa, trzeba posiadać własne środki na start. Dofinansowanie otrzymujemy dopiero po zrealizowaniu części biznesplanu. A gdyby coś nie wyszło, to z dotacji nici. Podsumowując kwestię, czy opłaca się zostać rolnikiem, to zależy od wielu czynników.

Czy bycie rolnikiem się opłaca? Uprawa zbóż

Jeśli chodzi o zboża, powołując się na najnowsze wiadomości rolnicze, opłacalność produkcji w związku z sytuacją na świecie rośnie. Niestety, jak to w każdej gałęzi rolnictwa, pogoda nie rozpieszcza plantatorów zbóż. Mimo dość dobrych zbiorów, jakość ziarna znacząco spadła. I tak pszenica lub kukurydza, które miały być konsumpcyjne, staje się paszową, a rolnik na hektarze traci od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jak więc można dostrzec, ta forma gospodarowania zależy w ogromnej mierze od warunków atmosferycznych. Niestety, rolnik nie ma na to żadnego wpływu, a wtedy zadaje sobie pytanie, czy jeszcze opłaca się pracować w tym zawodzie?

Czy warto być rolnikiem? Uprawa owoców

Gdyby hodowla owoców byłaby opłacalna, to plantatorzy jabłek i owoców miękkich nie protestowaliby z powodu niskich cen. Praca w sadzie również nie jest usłana różami. Jak nie pogoda da w kość, to kwoty w skupie są tak niskie, że czasami nie opłaca się zbierać owoców z drzew lub krzewów. A pracy przy roślinach jest co niemiara.

Bycie rolnikiem w dzisiejszych czasach jest ciężkie również z powodu wysokiej ceny ropy. Rosnące koszty paliwa sprawiają, że poruszanie się oraz pracowanie posiadanymi w gospodarstwie maszynami, a także transport zebranych warzyw, owoców czy zbóż kosztuje bardzo dużo. Kwoty osiągają tak zawrotne wartości, że przestaje być opłacalne wykorzystywanie jakichkolwiek urządzeń napędzanych paliwem.