Szkody wypożyczonym samochodem – kto za nie zapłaci?

sportowy samochód

Obecnie już w każdym większym mieście w Polsce znajduje się wiele firm, które umożliwiają wypożyczanie samochodów. W jakich celach najczęściej korzystamy z tego typu usług? Wśród nich wymienia się wykorzystanie wynajętego auta jako:

  • samochód do ślubu – wypożyczalnie bardzo często w swojej ofercie mają zarówno pojazdy luksusowe, jak i komfortowe – na przykład nowego Mercedesa klasy C. Oprócz tego do wyboru mamy również wiele samochodowych sportowych, które są mocno rozchwytywane w kontekście dojazdu na ślub. Część osób decyduje się również na wynajem starszych aut, tak zwanych klasyków. Jednym z przykładów jest Alfa Nestor Baron. Zaślubiny to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego warto spełnić marzenia i przyjechać do kościoła bądź urzędu z klasą;
  • jako transporter w trakcie do przeprowadzek – niestety przewóz wielkogabarytowych mebli czy urządzeń AGD nie jest możliwy “na własną rękę” prywatnym samochodem. Zdecydowane ułatwienie stanowi wynajem busa, dzięki któremu przeprowadzka przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnego stresu czy nerwów;
  • jako środek codziennego transportu – nie każdy ma możliwość posiadania samochodu na własność, a część osób po prostu nie potrzebuje na co dzień tego środka transportu w garażu. Są jednak sytuacje, w których wypożyczenie auta będzie niezwykle pomocne i zdecydowanie ułatwi nam życie. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy wybieramy się na większe zakupy, gdzie transport wielu toreb komunikacją miejską byłby katorgą. 
  • jako ogromna dawka emocji – większość wypożyczalni samochodów w swojej “stajni” posiada niezwykle usportowione auta, takie jak Lamborghini, Ferrari czy Porsche. Dzięki temu za niewielki ułamek ceny takiego pojazdu możemy poczuć się jak prawdziwi milionerzy i spełnić swoje motoryzacyjne marzenie – poprowadzenia tak pięknego, unikalnego supersamochodu. Tego typu auta rozpędzają się do 100 kilometrów na godzinę w nawet poniżej 3 sekund, co zapewnia ogromne przeciążenia oraz wspaniałe doznania z jazdy;
  • jako weryfikacja auta, które chcielibyśmy zakupić – zastanawiasz się nad nabyciem nowego pojazdu z salonu? Wahasz się pomiędzy kilkoma modelami? Obawiasz się, że podejmiesz złą decyzję? Rozwiązaniem Twojej sytuacji może być wynajęcie identycznego egzemplarza z wypożyczalni samochodów. Pozwoli Ci to testować auto nawet przez kilka dni, poznać je lepiej i oswoić się z jego prowadzeniem. To zdecydowanie pomocna opcja podczas podejmowania najlepszej decyzji z możliwych. Uchroni Cię to przed rozczarowaniem, a przecież zakup nowego samochodu wiążę się z ogromnymi kosztami. Dlatego powinieneś zrobić wszystko, aby decyzja była przemyślana.

Szkody wypożyczonym samochodem – kto za nie zapłaci?

Zainteresowała Cię oferta jaką posiada wypożyczalnia samochodów sportowych w Krakowie, ale zastanawiasz się, co dzieje się w sytuacji, gdy doszłoby do kolizji?

Oczywiście pierwszym krokiem jest weryfikacja czy wszystkie osoby uczestniczące w zdarzeniu są całe i zdrowe. Następnie zawiadom policję. Dopiero po tych czynnościach należy myśleć o formalnościach.

W pierwszej kolejności o kolizji samochodem z wypożyczalni musisz poinformować firmę będącą właścicielem pojazdu. Szybki kontakt pozwoli uruchomić procedurę związaną z ubezpieczeniem. Zakres odpowiedzialności kierowcy, a także rodzaj polisy powinny być spisany na umowie wypożyczenia. Jeżeli kolizja nie wynikła z Twojej winy, całość kosztów musi zostać pokryta z OC wypożyczalni.

Auto z wypożyczalni a szkoda z Twojej winy

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy to Ty spowodowałeś stłuczkę. Konsekwencje, które poniesiesz, zależą od samej umowy najmu. Istotne jest również, czy dany samochód posiadał ubezpieczenie AC, oraz co ono dokładnie obejmuje. Jeżeli chociażby holowanie nie wchodzi w jej zakres, a będzie wymagane – koszty mogą zostać pokryte z wpłaconej przez Ciebie kaucji.

Wynajęcie auta w obecnych czasach to ogromne ułatwienie. Musimy jednak zrobić wszystko, aby przez cały okres jego użytkowania było bezpieczne. Uszkodzenie samochodu z wypożyczalni, szczególnie w przypadku luksusowych supersamochodów, może nieść ze sobą szereg problemów, w tym na przykład zabraniem przez firmę pobraną na początku kaucję na poczet usunięcia skutków szkody.