Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

2022-12-15 Autor dev543 Wyłączono
mieszkanie

Jak wiadomo, zakup mieszkania lub domu jest najważniejszą decyzją w życiu każdego człowieka. Oczywiście musi ona zostać poprzedzona szeregiem przygotowań. Ludzie bardzo często zastanawiają się, czy lepszą opcją będzie mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego. Jakie są największe różnice pomiędzy zakupem mieszkania z drugiej ręki lub od dewelopera.

Gdzie kupić mieszkanie – rynek pierwotny czy wtórny?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na szeroki wybór metraży czy nowe budownictwo. Atutem omawianego rozwiązania są także udogodnienia oferowane przez poszczególnych deweloperów czy możliwość wykończenia danego lokalu przez klienta według indywidualnych preferencji. Godny uwagi jest fakt, że nie są to jedyne zalety wspomnianej opcji. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, istnieje możliwość zaaranżowania go według własnego gustu. Warto wiedzieć, że deweloperzy sprzedają lokale bez drzwi, podłóg czy instalacji sanitariów. Osoba kupująca może zdecydować, co dokładnie położy na podłodze. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć, że rynek pierwotny wiąże się z różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami.

Domy budowane są bowiem w technologii minimalizującej ewentualną stratę ciepła. W ten sposób użytkownicy mogą zaoszczędzić na rachunki za ogrzewanie. Osobom, które są zainteresowane zakupem mieszkania z rynku pierwotnego rekomendowane jest dokładne zapoznanie się z ofertą na stronie moeko.pl. Należy zaznaczyć, że mieszkania z rynku pierwotnego przeważnie budowana są na nowych osiedlach. Przewyższają one zdecydowanie pod względem estetyki stare budownictwo. Ich zaletą są także niższe koszty utrzymania. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ przez pierwsze kilkanaście lat nie będą wymagały większych remontów. 

Rynek wtórny – czy warto?

Warto wiedzieć, że osobom planującym kupić mieszkanie czasami bardzo zależy na określonej lokalizacji nieruchomości. W takiej sytuacji rynek wtórny ma ogromną przewagę nad pierwotnym. Mieszkania lub domy mogą być bowiem dostępne w miejscach, w których nie może powstać żaden nowy budynek. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mieszkańcy nowych bloków bardzo często nie są zadowoleni z infrastruktury osiedli. Należy mieć świadomość, że wokół starszych części określonych miast jest ona znacznie bardziej rozbudowana. Jak wiadomo, przez wiele lat powstały w tych rejonach przedszkola oraz szkoły. 

Lokale bardzo często będą wymagały remontu, który może doprowadzić do wygenerowania wysokich kosztów. Ponadto renowacji mogą wymagać klatki schodowe, instalacje czy elewacje. Nie można zapomnieć, że mieszkania z drugiej ręki przeważnie są już urządzone. Oznacza to tym samym, że zmiana wystroju może być bardziej kłopotliwa i kosztowna. Godny uwagi jest również fakt, że w starych lokalizacjach część mieszkań to lokale komunalne. Mieszkańcy mogą zatem sprawiać problemy. Bardzo duża liczba bloków nie posiada windy. 

Mieszkanie rynek wtórny czy pierwotny – koszty okołotransakcyjne

O czym trzeba jeszcze pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania? Zalecane jest bardzo szczegółowe zapoznanie się z wszystkimi kosztami dodatkowymi, które będą towarzyszyły obu transakcjom. Jak wiadomo, zakup mieszkania z rynku pierwotnego będzie wiązała się z zupełnie innymi kosztami oraz procedurami w porównaniu do zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Należy mieć świadomość, że różnice są ważne do tego stopnia, że mogą determinować finalną decyzję osoby zainteresowanej. Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego będzie lepszym rozwiązaniem?

Taksa notarialna jest w najprostszym możliwym ujęciu opłatą za sporządzenie aktu notarialnego. Musi ona zostać poniesiona nie tylko przez osoby planujące dokonać zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, ale również wtórnego. Warto wiedzieć, że nieruchomości, które pochodzą bezpośrednio od dewelopera, mają pewną przewagę. Inwestor będzie bowiem pokrywał 50% wynagrodzenia notariusza. Z kolei pozostała część będzie musiała być opłacona przez nowego właściciela danego mieszkania.