Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka?

2022-10-09 Autor dev543 Wyłączono
zabawa

Rola dzieci w społeczeństwie stale ewoluuje i zmienia się na przestrzeni wieków. Niemniej jednak, znaczenie latorośli w ludzkiej społeczności nigdy nie była tak wielka jak obecnie, a świat wyraźnej bariery między pociechami a dorosłymi odchodzi w zapomnienie. Dzieciństwo jest wyjątkowym okresem w życiu każdego człowieka. To czas beztroski, zabawy, a także kształtowania własnej osobowości, pewności siebie oraz zainteresowań. Wszelkie zdarzenia mające miejsce w tym okresie oddziałują na życie dorosłej jednostki, dlatego tak ważna jest troska o codzienność i samopoczucie dzieci.

Nieodłącznym elementem dzieciństwa jest zabawa. To integralna, nieodzowna czynność wykonywana przez każdą pociechę przez większą część dnia, dlatego ma tak duże znaczenie dla rozwoju maluchów. Zabawa ma rozwojowy charakter. Umożliwia swobodne nawiązywanie relacji z innymi dziećmi, zdobywanie doświadczeń niezbędnych do dorosłego życia, a także rozwijania nowych umiejętności potrzebnych do poznawania świata i jego tajemnic. Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka?

Czym właściwie jest zabawa?

Dzieciństwo jest wyjątkowym okresem w życiu każdego człowieka. To okres, który wpływa na każdy aspekt życia, a także jakość funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Najważniejszym elementem dzieciństwa jest zabawa. To rodzaj aktywności, na którą każde dziecko w okresie od drugiego do mniej więcej szóstego roku życia poświęca większą część dnia. Zabawa odgrywa jedną z najważniejszych ról w tym okresie życia, a w zależności od zainteresowań i osobowości malucha może przybierać różne formy.

Rodzice lub opiekunowie bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma zabawa. Dobieranie wysokiej jakości zabawek cenionych marek, na przykład Smoby, które wykonane są z bezpiecznych elementów, ma ogromne znaczenie dla pociechy i może w decydujący sposób wpływać na jej rozwój.

Aby zabawa jak najlepiej wpływała na rozwój dziecka, warto dostosować się do kilku zasad, które uczynią ją lepszą:

  • dobra zabawa powinna być spontaniczna, nieprzymuszona,
  • dziecko powinno w zabawie odnosić sukcesy, które budują jego pewność siebie, 
  • aktywność powinna być dopasowana do zainteresowań malucha,
  • pomoc dorosłego w aktywności powinna być ograniczona do minimum,
  • dziecko przed rozpoczęciem czynności powinno poznać dokładne instrukcje zabawy,
  • zabawa powinna zostać dopasowana do wieku i zdolności motorycznych malucha,
  • za wykonanie podczas zabawy czynności dziecko powinno zostać nagrodzone pochlebnymi, ale zrozumiałymi słowami.

 

Znaczenie zabawy dla rozwoju dziecka jest bardzo duże. Warto zwracać uwagę na jej przebieg oraz reakcję pociechy podczas wykonywania czynności. 

Zabawa – jak wpływa na rozwój dziecka?

Zabawa zajmuje znaczną część życia każdego dziecka. Rodzice często nie dostrzegają jej wpływu na codzienność malucha, a obecność ma bardzo duże znaczenie dla niemal każdej płaszczyzny funkcjonowania dorosłego człowieka.

Zabawa jest aktywnością dziecka, która wpływa na:

  • rozwój płaszczyzny fizycznej – pozwala na efektywny rozwój mięśni małego człowieka, a także jego sprawności manualnej. Dodatkowo fizyczne zabawy umożliwiają wyładowanie emocji, które nagromadzone w nadmiernej ilości wywołują negatywne napięcia oraz uczucie rozdrażnienia;
  • rozwój płaszczyzny społecznej – przeprowadzanie zabaw grupowych lub indywidualnych może uczyć malucha różnych form zachowania, niezbędnych w dorosłym życiu, jak na przykład nawiązywania przyjaznych stosunków, dzielenia się z innymi zgodnie ze swoimi emocjami, współpracy i umiejętności funkcjonowania w grupie;
  • rozwój płaszczyzny poznawczej – dziecko w trakcie zabawy ma okazję w pozytywny sposób przyswoić sobie naukę rozróżniania kształtów, kolorów, rozmiarów, a także różnorodnych powierzchni i struktur na przedmiotach.

Wpływ zabawy na rozwój dziecka jest znaczący. Codzienne poddawanie się aktywnościom przez malucha daje szansę na jego prawidłowy rozwój na każdej płaszczyźnie. Zabawa przygotowuje dziecko do sprawnego przejścia w dorosłe, samodzielne życie.