Części samochodowe – nowe czy używane?

samochód

Liczba zarejestrowanych aut rośnie z roku na rok, choć zakup samochodu często jest dużym obciążeniem dla budżetów domowych. A ponieważ zakup samochodu i jego późniejsze naprawy to spory wydatek, każdy kierowca dba o zachowanie maksymalnej sprawności i długowieczności pojazdu. Trudna sytuacja wielu kierowców. Perspektywa oszczędzania na częściach samochodowych jest kusząca i często kosztują sporo. Pytanie tylko, czy oszczędzamy, czy ryzykujemy większe wydatki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Nowe czy używane części samochodowe, a może zamienniki?

Jeśli samochód jest stosunkowo nowy, lepiej wybrać nowe części. Ta opcja wydaje się zbyt droga dla starszych modeli. Wartość samochodu spada, a nowe części utrzymują cenę. Dlatego koszt zakupu części zamiennych nie odpowiada wartości samochodu. W efekcie wielu kierowców będzie kupować znacznie tańsze używane części samochodowe. W autoryzowanym serwisie możesz kupić te same części, które są używane na linii montażowej do produkcji Twojego samochodu. Produkty te oraz ich opakowania oznaczone są konkretną marką samochodu. Jednak oryginały były drogie, a wysoka cena odstraszała kupujących. Rozwiązaniem jest wymiana. Jest ich wiele i niekoniecznie jest prawdą, że tanie części samochodowe są kiepskiej jakości i mają krótszą żywotność. Więc substytuty nie są równe substytutom, ale jak się dowiedzieć, ile są warte? Części z rynku wtórnego są sortowane według kategorii. Najlepsze oznaczone są jako grupa premium i są to części najczęściej produkowane w tej samej fabryce co oryginały. Jedyna różnica polega na tym, że nie są oznaczone konkretną marką samochodu. Ten element można wycenić nawet o 60% mniej niż część z logo producenta.

Najbardziej naturalnym miejscem zakupu części samochodowych wydaje się być szpital ze sklepem z częściami prowadzonym przez firmę niezależną od producenta. Wiemy, że wielu czytelników Motofakty naprawia swoje samochody w wolnym czasie, a wycieczka do warsztatu samochodowego jest nieodłączną częścią wolnego dnia czy sobotniego poranka. Wydaje się, że kupowanie w zwykłym sklepie ma tylko zaletę. Zazwyczaj wszystkie niezbędne części samochodowe są dostępne na miejscu, a wybór jest bardzo duży. Również dla wielu osób bardzo ważny jest bezpośredni kontakt ze sprzedawcą – ufają, że w takiej sytuacji nie ma ryzyka popełnienia błędu i znacznie łatwiej będzie złożyć reklamację.

 

Nowe czy używane części do samochodów? 

Główną zaletą zakupu takich części jest oszczędność pieniędzy. Ponieważ nie są to części fabrycznie nowe, koszt zakupu takich komponentów może być kilkakrotnie niższy niż ich wymiany. Ponadto są kilkakrotnie tańsze od nowych oryginalnych części. Należy dodać, że zużyte części niekoniecznie są najgorszą opcją, jeśli chodzi o naprawę pojazdu. Wielokrotnie jest lepszy niż nowsza alternatywa o kiepskiej jakości, tym bardziej że stosunkowo nowe samochody również mogą być złomowane, np. uszkodzone w wypadkach. W tamtych czasach takie samochody były pełne nowych i zużytych oryginalnych części samochodowych. Często używane części są jedynym logicznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naprawę starego samochodu. Nie ma sensu używać w nich oryginalnych części, ponieważ kosztują więcej, niż samochód jest wart. Używane wcześniej części to świetny sposób na przedłużenie żywotności tego typu auta.

Części samochodowe nowe czy używane – gdzie warto kupować?

Pamiętaj, że kupując części samochodowe, często narażasz własne bezpieczeństwo. Zmiana reflektorów to nie to samo, co wymiana klocków hamulcowych. Wybieranie używanych komponentów, które są nieodpowiednie, używane lub niedostatecznie zdiagnozowane, naraża nas na niepotrzebne ryzyko, którego powinniśmy absolutnie unikać. Jeśli potrafisz właściwie ocenić stan zużytych części i nie są to tzw. materiały eksploatacyjne, możesz śmiało zdecydować się na ich zakup. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zrobić tego sam, zaufaj profesjonalistom, których wyszkolone oko i doświadczenie pozwolą Ci prawidłowo dobrać komponenty do wymiany. Szukając części, koniecznie sprawdź ofertę  http://klemax.pl/category/221419/lublin-zuk.html.