Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

2022-11-05 Autor dev543 Wyłączono
zegarek

Markowe zegarki, zaraz obok biżuterii, są jednymi z najchętniej podrabianych produktów na świecie. Nic w tym dziwnego, dobrej marki zegarek oraz biżuteria wykonana ze szlachetnego kruszcu, potrafią kosztować prawdziwy majątek. Niektóre transporty podrabianych rzeczy udaje się zatrzymać zawczasu, a niektóre niestety wchodzą do obiegu towarowego. Jak sprawdzić, czy posiadany przez nas zegarek jest oryginalny? Czy są sposoby, aby rozpoznać oryginał

Jak sprawdzić, czy zegarek jest oryginalny, czyli unikaj replik

Decydując się na zakup dobrej klasy zegarka, nikt z nas nie chce zapłacić za podrabiany produkt. Niestety, na rynku krąży dużo replik, które udają oryginały, a tak naprawdę są to klasyczne podróbki. Jeśli na jakiejś aukcji widnieje słowo „replika” oznacza to, że prezentowane tam np.: zegarki Atlantic, nie są oryginalne.

Niektóre repliki są wykonane na naprawdę wysokim poziomie, jednak mimo wszystko, do jakości oryginalnych zegarków danego producenta jest im cały czas daleko. Poziom wykonania replik, z każdym rokiem, jest coraz wyższy, na szczęście, są inne niuanse, które pomogą odróżnić oryginał od podróbki.

Jak rozpoznać czy zegarek jest oryginalny?

Wysoka jakość wykonania repliki może okazać się dla wielu kupujących zgubna, dlatego oprócz samego zegarka powinniśmy zwrócić uwagę na jego opakowanie. Każda szanująca się firma zegarkowa ma swoje indywidualne opakowania, na których jest logo marki (czasami wytłoczone). Bardzo często w przypadku podróbek kolory na opakowaniu są dużo bledsze, a samo logo, zamiast wytłoczenia, jest po prostu nadrukowane.

Ważne jest również logo producenta. Producenci podrabianych zegarków, mają całkowity zakaz, pod rygorem odpowiedzialności karnej, używania oryginalnego logo producenta. W związku z tym, bardzo często logo podróbki, jest delikatnie zmienione. Czasami różnice są minimalne, jednak wystarczają one, aby uznać prawnie, że logo nie jest identyczne z oryginałem.

Jakość wykonania zegarka oraz paska do niego to kolejny rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Krzywe szwy na pasku, skaza koperty albo niechlujnie wykonane indeksy na tarczy z nierównymi odstępami, mówią nam jedno: oglądany zegarek jest podróbką.

Jednym z najważniejszych elementów do sprawdzenia, podczas zakupu zegarka, jest jego numer referencyjny. Każdy oryginalny zegarek ma swój indywidualny numer, który możesz w każdej chwili sprawdzić podawaj go na stronie producenta zegarka. Jeśli podany numer okaże się nie istnieć w bazie producenta, oznacza to, że liczby te są losowe, a więc zegarek nie jest oryginalny.

Gdzie kupić oryginalny zegarek?

Wiemy już jak poznać czy zegarek jest oryginalny, jednak najlepszym sposobem, aby uniknąć rozczarowanie, jest jego zakup u autoryzowanego sprzedawcy. Producenci markowych zegarków, dają swoją autoryzację sklepowi, który zamierza nimi handlować, tym samym potwierdzając, że sprzedawane produkty tej marki, pochodzą bezpośrednio z ich fabryk. Autoryzowany sprzedawca to przede wszystkim sprzedawca pewny i bezpieczny.

Sprawdzając oferty autoryzowanych sprzedawców, możemy dojść do wniosku, że niektóre czasomierze to naprawdę duży wydatek. Tak jest w istocie. Oryginalny szwajcarski zegarek, z automatycznym mechanizmem, na dodatek składany ręcznie, musi swoje kosztować. Oczywiście, czasami zdarzają się promocje, jednak przecena z 5000 złotych np. na 4600 zł jest czymś normalnym. Jeśli zaś szukany zegarek u autoryzowanego sprzedawcy kosztuje ok. 5000 złotych, a w innym sklepie bez autoryzacji producenta, cena jest 10 razy niższa, oznacza to, że tańsza wersja zegarka nie może być oryginalna.

Oryginalny zegarek z pewnego źródła musi swoje kosztować

Każdego z nas kusi zakup rzeczy dobrych i tanich jednocześnie. Niestety, trzymając wysoką jakość produktu nie da się zejść z kosztami jego produkcji poniżej pewnego poziomu cenowego. Wiedzą o tym ludzie, którzy zajmują się podrabianiem zegarków i starają się nam sprzedać „wysokiej jakości” produkt za bardzo małą kwotę. Nie warto decydować się na taki zakup. Lepiej zakupić zegarek tańszy i oryginalny, ale z pewnego źródła.