Jak dbać o wnętrze samochodu? Praktyczne porady

2023-01-01 Autor dev543 Wyłączono
samochód

Wnętrze naszych samochodów jest jednym z miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu każdego dnia. To właśnie jeden z czynników mających największy wpływ na rynek aut używanych, jeśli chodzi o ocenę wartości odsprzedaży takiego pojazdu.

Niektóre materiały wewnątrz samochodów wymagają specjalnej troski i są bardziej kruche, niż mogłoby się wydawać. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak dbać o wnętrze samochodu. W ten sposób uczynisz go bardziej komfortowym miejscem do spędzenia tylu godzin, ile potrzebujesz, a także poprawisz wartość Twojego auta, gdy nadejdzie czas, aby go sprzedać i kupić nowy.

Zachowaj szczególną ostrożność w obchodzeniu się z sufitem w samochodzie

Sufit samochodu to jeden z najbardziej podatnych na plamy obszarów ze względu na rodzaj zastosowanej tkaniny. Jest także trudny do wyprania, ponieważ łatwo ulega zniszczeniu w kontakcie z wodą lub detergentami. Zalecamy unikania dotykania go, a przede wszystkim nierobienia tego po jedzeniu, aby nie pozostawić śladów tłuszczu, które mogłyby go zabarwić.

Stosuj specjalne środki smarne i ochronne

Do plastikowych powierzchni samochodu, takich jak deska rozdzielcza, drzwi i konsola, staraj się używać specjalnych smarów w sprayu, ponieważ nie niszczą tego typu tworzyw. Natomiast należy unikać dostania się tych płynów na tkaniny pokrywające siedzenia i okładziny drzwi. Dzięki temu unikniesz ich poplamienia. Nie używaj takich środków również na kierownicy, pedałach lub dźwigni zmiany biegów.

Aby oczyścić i usunąć kurz z trudno dostępnych miejsc wewnątrz samochodu, takich jak otwory wentylacyjne klimatyzacji, użyj wacika lub nowego pędzla.

Natychmiast usuwaj plamy spowodowane rozlanymi płynami lub jedzeniem

Jeśli tkanina została poplamiona jedzeniem, staraj się jak najszybciej ją wyczyścić, aby plama nie uległa impregnacji. Na zabrudzenie możesz położyć sól, która wchłonie resztki tłuszczu. Jeśli rozlał się jakiś płyn, jego nadmiar należy zebrać czystą szmatką i pozostawić plamę do wyschnięcia. Później wypierz tkaninę specjalnymi środkami czyszczącymi.

Zlikwiduj nieprzyjemne zapachy

Jak zadbać o wnętrze samochodu? To jeden z najciekawszych i najbardziej przydatnych trików, o którym wiele osób nie wie. Jeśli z jakiegoś powodu środek Twojego auta zachowuje nieprzyjemny zapach, na przykład czuć w nim tytoń, jedzenie lub wilgoć, zalecamy, abyś spróbował następujących czynności.

Kup sodę oczyszczoną, umieść kilka łyżeczek proszku w strategicznych punktach wewnątrz kabiny i zostaw je tam na jeden dzień przy zamkniętych drzwiach oraz oknach. Dzięki temu zapachy w samochodzie zostaną wchłonięte, choć oczywiście w przypadku silnych woni (szczególnie trudna do usunięcia jest ta roztaczana przez papierosy) może być konieczne powtórzenie tego samego procesu więcej niż raz.

Zadbaj o pielęgnację siedzeń i skórzanych powierzchni

Jeśli Twój samochód posiada siedzenia lub inne powierzchnie pokryte skórą, zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na pielęgnację tego materiału. Różnice temperatur występujące w ciągu dnia oraz upływ czasu mogą prowadzić do jego pękania i rozwarstwiania. Aby tego uniknąć, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować specjalne produkty do czyszczenia skóry.

Można także zakupić ochraniacz fotela samochodowego. Tego typu akcesoria są dziś znacznie szczelniejsze, lżejsze oraz ładniejsze niż jeszcze dekadę temu. Co prawda, najpopularniejsze jest zachowanie w samochodzie oryginalnej tapicerki i dbanie o nią. Jednak jeśli chcesz w 100% zapobiec otarciom lub rozdarciom, które są trudne do naprawienia, ochraniacze na siedzenia mogą być najlepszą opcją.

Uważaj na światło słoneczne

Niektóre tworzywa sztuczne znajdujące się wewnątrz samochodu są podatne na przebarwienia i uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych. Rozumiemy także, iż w wielu przypadkach konieczne jest pozostawienie samochodów zaparkowanych na zewnątrz. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, postaraj się nabyć specjalną odblaskową matę, którą możesz użyć, gdy pozostawisz swój pojazd na dłuższy czas w świetle słonecznym.