Zawiasy meblowe – rodzaje i zastosowanie

2022-11-12 Autor dev543 Wyłączono
meble

Zawiasy meblowe to rodzaj okucia meblowego, który można łatwo otworzyć, mocując front do korpusu szafki. Zawiasy nie mogą być wybierane losowo, lecz na podstawie rozmiaru szafki, grubości materiału i wymaganego rodzaju otwarcia. Poznaj różne rodzaje zawiasów meblowych, wszystkie ich zalety i dowiedz się, jak odpowiednio wybrać zawiasy do szafek.

Zawiasy meblowe – zastosowanie

Zawiasy meblowe stosowane są we wszystkich rodzajach szafek, niezależnie od ich przeznaczenia czy materiału. Mocowanie odbywa się za pomocą śrub lub wkrętów w zależności od typu szafy. Jak używać zawiasów meblowych? We frontach zastosowano najnowsze typy zawiasów proponowane przez producenta, które wymagają największego kąta otwarcia. Ważna jest również rączka z przodu. W przypadku zamków bez klamek należy stosować zawiasy bez sprężyny z systemem tip-on. Zawiasy sprężynowe wymagane są tylko do frontów z uchwytami. Nowoczesne zawiasy do półek wyposażone są w dodatkowe funkcje, które nie tylko wydłużają ich żywotność, ale także czynią ich codzienne użytkowanie wygodniejszym. Jakie jeszcze dodatkowe właściwości posiadają? Mechanizm cichego zamykania – ta funkcja tłumi siłę zamykania drzwi z nadmierną siłą. Chroni to zarówno drzwi, jak i korpus szafy przed możliwym uszkodzeniem w przypadku gwałtownego zamknięcia drzwi. Duży kąt otwarcia – ta opcja jest najczęściej stosowana w szafach z szufladami wewnętrznymi lub cargo. Przesunięcie zawiasu dla tego typu mebli jest ujemne (zero). Takie rozwiązanie zapewnia duży kąt otwarcia, dzięki czemu szuflady można łatwo wysuwać bez konieczności montowania listew dystansowych. Model doskonale nadaje się również do szafek narożnych. Samo-zamykanie i otwieranie – to rozwiązanie, w którym drzwi szafy zamykają się automatycznie. Ta funkcja spowalnia również drzwi, które są zamykane ze zbyt dużą siłą, aby zapobiec ich zatrzaśnięciu.

Zawiasy meblowe i ich rodzaje

Aby móc łatwo i bez większego wysiłku otworzyć szafkę, należy dobrać odpowiednie zawiasy do korpusu. Niektóre z nich to modele specjalne tylko do określonych typów szafek. Jakie więc są zawiasy meblowe i ich rodzaje? Zawiasy meblowe kątowe mają określony kąt otwarcia, który pozwala na uchylenie frontu szafki. Nadaje się, gdy nie można zagwarantować pełnego otwarcia z powodu ograniczonej przestrzeni lub gdy konieczne jest maksymalne powiększenie. Wiele nowoczesnych zawiasów meblowych można otworzyć pod kątem do 270°. Użyj zawiasów tłoczkowych, aby przymocować zawiasy do korpusów, których nie można przebić. Wykorzystuje się do tego śruby zamiast standardowej metody montażu. To rozwiązanie jest szczególnie odpowiednie w przypadku starych mebli, które mogą zostać poważnie uszkodzone przez wiercenie otworów wiertarką elektryczną. Ukryte zawiasy meblowe puszkowe to jeden z najpowszechniejszych typów wkrętów i stosunkowo łatwy w użyciu. Nadaje się do wielu typów szafek i może być instalowany za pomocą standardowych narzędzi znajdujących się w większości domów. Meble z nimi będą w stanie sprawnie działać przez wiele lat. Zawiasy do mebli szklanych to jeden z rodzajów zawiasów niewymagających wiercenia. Do montażu użyj jednej nakrętki i jednej śruby rzymskiej. Zawias środkowy pozwala frontowi współpracować przede wszystkim z górnymi szafkami ściennymi. Podobnie jak w przypadku metody puszkowej, montaż jest szybki i łatwy. Zawiasy uzupełniające przydają się do szafek z frontami wieloczęściowymi. Szafki łamane charakteryzują się dużymi kątami otwarcia i należy je montować za pomocą zawiasów, które to umożliwiają. Zawias do zabudowy umożliwia otwieranie lodówki razem z zabudowaną lodówką.

Zawiasy meblowe – jakie wybrać?

Właściwy dobór zawiasów meblowych to dobra inwestycja, dzięki której każda szafka będzie w pełni funkcjonalna przez długie lata. Zawias należy także wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak np. zaślepka stalowa na ramię zawiasu. Należy ją wyregulować zgodnie z kątem otwarcia zawiasu. Sam montaż jest prosty i szybki, wystarczy ją mocno wcisnąć. Zapomnij więc o skrzypieniu i trzaskaniu drzwi od szafek.