Jak zrobić schody do piwnicy?

schody

Drabina bądź jakieś małe schodki to niezbędny element praktycznie każdej piwnicy. Warto więc zainteresować się owym aspektem. W szczególności w takiej sytuacji musimy postawić na solidny, niezawodny projekt, na podstawie którego całość będziemy mogli wykonać samodzielnie.

Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu drzwi z drewna?

Drewo to z pewnością jeden z najpopularniejszych surowców. Używając go do danych konstrukcji, musimy najpierw zająć się jego przetworzeniem, zwiększając tym samym wytrzymałość na wysokie obciążenia. Specjalna obróbka chroni kawałki drewna głównie przed gniciem, wilgocią, a także tworzeniem się grzybów pleśniowych. Drabiny wykonane z takiego materiału musimy potraktować specjalnym narzędziem, ochraniając w ten sposób całość przed korozją. Dodatkowo koniecznie całość należy pomalować od 3 do 5 razy. Do tego celu możemy na spokojnie użyć emalii lub farby olejnej. Jeśli nie chcemy mieć styczności z zaciekami, to kolejną warstwę musimy nałożyć dopiero po pełnym wyschnięciu poprzedniej.

Jak zrobić schody betonowe do piwnicy?

Nawet jeden z najtrwalszych materiałów wymaga od nas specjalnej ochrony. W celu ochrony betonu możemy całość wykończyć przepięknie, elegancko wyglądającymi płytkami lub ewentualnie pomalować nakładając kilka warstw.

 

Niezależnie od schodów, czy też drabiny przed wyborem tego jednego najlepszego naszym zdaniem produktu należy przejrzeć wszystkie projekty. Na wstępie musimy prawidłowo wykonać wszystkie potrzebne rysunki i sprawdzić, jakie okucia będą nam potrzebne do konkretnego projektu. Schody, z których będziemy korzystać, schodząc do piwnicy, powinny spełniać określone wymogi, takie jak:

 

  • Schody powinny mieć optymalną szerokość wynoszącą 60 cm, jednak minimalną opcją jest 35 cm. Wyjątkiem jest budowa piwnicy, która będzie pełnić rolę magazynu na dodatkowe krzesła, elektronarzędzia itp. Zainwestować będzie trzeba wtedy w stopnie o szerokości od 80 do 90 cm.
  • Kolejnym parametrem jest nachylenie. Optymalna jego wartość to 75 stopni. Jednak kąt ten nie pozwoli nam na swobodne przenoszenie określonego ładunku. Dlatego najlepszą opcją byłby parametr 45 stopni.
  • Wysokość pionową musimy mieć na poziomie od 15 do 20 cm.

Nie na sam materiał powinniśmy zwrócić uwagę, lecz także ważnym aspektem jest opracowanie odpowiedniego projektu o optymalnym rozmiarze. Przede wszystkim musi być on wygodny w użyciu np. szerokość, jaką może mieć klatka schodowa, uzależniona jest od samej wielkości pomieszczenia. Za optymalną wartość w tym przypadku uznaje się szerokość od 70 do 90 cm. Jednak w zależności, jakie wymiary ma piwnica, to owy parametr będzie się zmieniał.

Kolejnym parametrem jest prześwit. Mówi nam on o tym, jaka jest odległość pomiędzy stopniami a sufitem. Jeśli nie weźmiemy tego aspektu pod uwagę, to możemy mieć problem z montażem konstrukcji. Odległość od górnej części stopy musi być większa niż 20 cm.

 

Równie istotną wartością jest wielkość stopni. Parametr ten wpływa na komfort użytkowania schodów. Najczęściej mają one szerokość od 15 do 20 cm. Należy także uwzględnić poręcze, gdyż bezpieczeństwo to podstawa. Nie chcemy przecież złamać nogi. Zapraszamy również na stronę: https://betonpref.pl/.

Rodzaje schodów do piwnicy

Konstrukcja ta zbudowana jest z pionowego, do którego po okręgu mocuje się odpowiednią ilość stopni. Marsz swoim kształtem tworzy śrubę i używa się go najczęściej do piwnic, które znajdują się pod domem. Rusztowanie od śrubowego marszu powinniśmy umieścić na środku piwnicy, gdyż w ten sposób wszystkie 4 ściany będą wolne i będzie można na nich zawiesić półki. Śrubę wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Natomiast same stopnie można wykonać z drewna. Jednak tego typu instalacja ma jedną znaczącą wadę, mianowicie utrudnia nam przenoszenie ciężkich ładunków.

Rozwiązanie, jakie z roku na rok w przypadku małych piwnic zyskuje na popularności. Konstrukcja drabiny oparta jest zazwyczaj na metalowych belkach zespawanych ze sobą. Zbudowanie owej klatki schodowej jest banalne, jednak konieczne do tego celu będzie posiadanie włazu.