Żuraw wieżowy – co to jest?

2022-08-18 Autor dev543 Wyłączono
dźwig

Dostęp do lepszych i nowocześniejszych materiałów budowlanych pozwala tworzyć coraz wyższe i bardziej okazałe budynki oraz budowle. Podczas prac budowlanych robotnicy korzystają z różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu. Do największych urządzeń pracujących na placach budowy zaliczyć należy żurawie wieżowe. Warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Co to jest żuraw wieżowy i jakie znajduje zastosowanie?

Tworzenie wielokondygnacyjnych budynków w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Niewiele osób zastanawia się jednak nad przebiegiem prac budowlanych. Dostarczanie materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych na dużą wysokość nie jest łatwe. Wykonywanie tego rodzaju czynności umożliwiają maszyny określane jako żurawie wieżowe. Co to jest żuraw wieżowy i dlaczego jest powszechnie stosowany na placu budowy? Zgodnie z przyjętą definicją jest to rodzaj dźwignicy składającej się z pionowego masztu, nazywanego wieżą oraz poziomego wysięgnika. Tego rodzaju sprzęt jest niezastąpiony przy transportowaniu materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje, a także podczas montażu elementów poszycia dachowego. Żurawie wieżowe wykorzystywane są także do rozładunku i załadunku materiałów w obrębie placu budowy, a także podczas prac rozbiórkowych, remontowych i modernizacyjnych.

Budowa i montaż żurawi wieżowych

Przed uruchomieniem żurawia wieżowego konieczne jest jego złożenie. Po dostarczeniu wszystkich elementów do miejsca docelowego można przystąpić do prac montażowych wykonywanych przez doświadczonych pracowników. Składanie konstrukcji jest stosunkowo łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności. Punktem wyjścia jest ułożenie podstawy na stabilnym podłożu. Po jej umieszczeniu pracownicy przystępują do montowania wysięgnika, kabiny oraz przeciwwagi. Wszystkie elementy nakładane są na podstawę. Efektem prowadzonych prac jest stworzenie niskiego żurawia. Ostatni etap prac polega na zwiększeniu wysokości wieży. Specjalna konstrukcja pozwala na dokładanie kolejnych segmentów i wnoszenie sprzętu na pożądaną wysokość. W zależności od rodzaju używanego sprzętu wieża może mieć charakter obrotowy lub nieobrotowy. W wieżach obrotowych mechanizm umieszczony jest w dolnej części, w przypadku konstrukcji nieobrotowych przekładnia obrotowa znajduje się na górze żurawia.

W zależności od modelu urządzenia stosuje się wieże kratowe lub teleskopowe. Jeśli chodzi o wysięgniki, wyróżnia się konstrukcje wychylne bądź wodzakowe. Pierwsze wyróżniają się dobrą zwrotnością, dlatego sprawdzają się w ciasnych miejscach, drugie umożliwiają przenoszenie ciężkich ładunków bądź konstrukcji wielkogabarytowych. Żurawie wieżowe to urządzenia podlegające dozorowi technicznemu. Wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek niezbędne jest ich niezwłoczne usunięcie przy użyciu wysokiej jakości części zamiennych. Każdy renomowany sklep z częściami do żurawi wieżowych ma w swej ofercie oryginalne i atestowane podzespoły, które zapewniają długą i bezpieczną pracę.

Najważniejsze parametry żurawi wieżowych

Kiedy wiadomo już, co to żuraw wieżowy, warto przyjrzeć mu się bliżej i poznać najważniejsze parametry, którymi różnią się poszczególne modele i konstrukcje. Pierwszym i z pewnością najważniejszym jest udźwig. Parametr ten informuje o maksymalnej masie ładunku, jaki może być podnoszony przez dźwig. Najczęściej na placach budowy spotkać można żurawie, których udźwig wynosi od 3,5 do 50 ton. W budownictwie przemysłowym wykorzystuje się niekiedy maszyny zdolne do przenoszenia ładunków o masie przekraczającej 75 ton. Przy stawianiu konstrukcji wielokondygnacyjnych istotne znaczenie ma maksymalna wysokość podnoszenia ładunku. Zazwyczaj parametr ten przyjmuje wartość od 20 m do 90 m. Największe żurawie mają zdolność podnoszenia na wysokość 220 metrów. Istotnym parametrem żurawia wieżowego jest także jego zasięg, czyli odległość, na jaką urządzenie jest w stanie przenieść ładunek. W zależności od modelu zasięg może wynosić od 20 m do 80 m.