Jak umyć bardzo zabrudzone okna?

2022-07-11 Autor dev543 Wyłączono
okna

Czyste okna to wizytówka każdego domu. Trzeba jednak przyznać, że przeważnie ludzie podchodzą do ich mycia jak pies do jeża. Nie wiadomo, jak się do tego zabrać, by osiągnąć sukces, by naprawdę udało się dobrze i dokładnie je wyczyścić. Często też wiele osób popełnia błędy, które mają wpływ na późniejszy wygląd szyb. Zatem, jak umyć bardzo zabrudzone okna?

Jak umyć bardzo zabrudzone okna?

Istnieje kilka sposobów na to, by umyć nawet bardzo brudne okna. Poniżej zostało przedstawionych kilka metod:

  • płyn do mycia szyb – to najprostszy sposób, dzięki któremu możesz pozbyć się smug z szyb. Poza środkiem przydadzą się ścierka, ręczniki papierowe lub zwyczajna ściągaczka. Istotne jest to, by na koniec dokładnie wytrzeć okna;
  • płyn do mycia naczyń – nie zawsze wiadomo, jak wiele skutecznych środków masz we własnym domu. Płyn do mycia naczyń to dobry sposób na bardzo brudne okna. Niewielką ilość rozpuść w wodzie i możesz zabierać się do mycia;
  • woda i mikrofibra – to najbardziej ekologiczny sposób, dzięki któremu nie musisz dokupować żadnych specjalnych i szkodliwych dla środowiska środków. Jak zawsze należy zadbać o wytarcie szyby do sucha;
  • chusteczki nawilżane do szyb – jeśli zastanawiasz się, czy istnieje szybki sposób na bardzo brudne okna, to ten sprawdzi się wyśmienicie. Sprawdza się, gdy szyby nie mają uciążliwych plam. Z pomocą chusteczek wystarczy przetrzeć okna, a potem pozostawić do wyschnięcia.

Jak umyć bardzo brudne okna? Ekologiczne rozwiązania

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest oczywiście wykorzystanie wody i szmatki. Jeśli jednak na szybie dostrzegasz poważniejsze zabrudzenia, może być konieczne sięgnięcie po inne środki, jak:

  • sok z cytryny – zmieszaj go w proporcji 1:2 z wodą. Nie tylko wyczyścisz nim okna, ale do tego odświeżysz zapach pomieszczenia;
  • ocet – 2 łyżeczki zmieszaj ze szklanką wody i umyj tym roztworem okna. Takiego zapachu jednak nie chcesz w pomieszczeniu, dlatego po wykonaniu pracy warto od razu wywietrzyć pomieszczenia. Ocet poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami;
  • olej lniany – dzięki niemu okna mogą pięknie lśnić. Wystarczy nałożyć jego cienką warstwę na szybę, pozostawić na godzinę, a potem przemyć okna odpowiednim płynem.

Jak umyć bardzo brudne szyby i czego unikać w trakcie całego procesu?

Skoro już wiadomo, jak można zadbać o okna i pozbyć się gorszych zabrudzeń, warto też wiedzieć, czego unikać podczas mycia. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknymi i czystymi szybami przez długi czas. Kiedy myć okna?

  • W słoneczne, ciepłe dni? Zdecydowanie nie. Choć wydaje się, że to idealna pora, bo możesz bez problemu dostrzec każdą plamkę, to lepiej poczekać na trochę chłodniejszy czas. Wysoka temperatura sprawia, że płyny szybciej parują i pozostawiają po sobie nieestetyczne smugi.
  • Podczas przymrozków? Także nie. Zimą okna stają się bardziej kruche. Jeden niewłaściwy ruch i może dojść do pęknięcia.
  • Czy przecierać szkło na sucho przed myciem? Lepiej nie, nawet w przypadku, gdy okna są bardzo zakurzone. Lepiej od razu wziąć się do mycia, gdyż drobinki kurzu podczas przecierania mogą porysować szybę.
  • Od czego zacząć mycie szyb? Od ram. Dlaczego? Jeśli najpierw umyjesz szybę, a potem weźmiesz się za ramę, będziesz zmuszony jeszcze raz powtórzyć czynność w stosunku do szkła.

Poza tym pamiętaj, że mycie okien to ciężka praca. Dlatego najlepiej zabierać się za nie, gdy jesteś wypoczęty i pełen sił.

Podsumowanie

Sposób na bardzo brudne okna istnieje niejeden. Dlatego warto przemyśleć, który Ci najbardziej odpowiada i wykorzystać go podczas kolejnego mycia. Jak widać, nie ma potrzeby korzystania ze specjalistycznych preparatów. Czasami wystarczy zwykła woda, możesz też zastosować produkty, które znajdziesz we własnym domu.

Do mycia najlepiej się dobrze przygotować. I nie chodzi tutaj jedynie o wlanie wody do miski oraz wyjęcie szmatki. Nie powinieneś być zmęczony, gdyż wtedy zabieranie się za mycie okien mija się z celem. Zamiast mieć piękne i lśniące szyby, tylko dołożysz sobie pracy. Dobrze przygotowanie może sprawić, że łatwiej i szybciej pozbędziesz się zabrudzeń, a potem będziesz mógł cieszyć się estetycznym wyglądem okien.