Jak przygotować się do pobrania krwi?

2022-07-14 Autor dev543 Wyłączono
strzykawka

Proste badanie krwi dostarcza wielu istotnych informacji na temat naszego stanu zdrowia. Dzięki niemu możemy bardzo szybko wychwycić rozwijającą się chorobę i wdrożyć potrzebne leczenie. Ogromnymi zaletami są też szeroka dostępność oraz naprawdę niewysoka cena. Każdy z nas, bez względu na wiek powinien chociaż raz w roku zdecydować się na profilaktyczne badania. Jak przygotować się do pobrania krwi?

Badanie krwi – przygotowanie krok po kroku

Każdy z nas chociaż raz słyszał stwierdzenie: „muszę wykonać podstawowe badania krwi”. Ale co to tak naprawdę oznacza? Są to badania, które pozwalają na określenie naszego stanu zdrowia. Zwykła morfologia może dać nam wyraźny sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego i trzeba udać się do lekarza. Przygotowanie do pobrania krwi nie jest zbyt skomplikowane oraz obejmuje kilka kwestii:

  • na badania najlepiej zgłosić się rano;
  • przed wizytą w punkcie pobrań należy być na czczo;
  • jeśli to możliwe, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a przed samym badaniem odpocząć kilkanaście minut;
  • nie należy palić papierosów, także tych elektronicznych;
  • alkohol jest absolutnie zakazany;
  • warto napić się wody;
  • należy poinformować, że przyjmuje się jakiekolwiek leki, ponieważ prawdopodobnie będą mieć wpływ na wyniki.

Jak się przygotować do pobrania krwi, gdy bardzo się stresujemy?

Mało kto lubi, gdy ktoś wbija mu igłę w żyłę. Nie jest to może najboleśniejsza procedura medyczna na świecie, ale z pewnością nie należy do przyjemnych. Dlatego przed jakimikolwiek badaniami krwi postarajmy się zrelaksować. Jeśli mięśnie będą spięte, to samo wkłucie się w żyłę jest zdecydowanie bardziej bolesne. Sporo osób mdleje też na widok własnej krwi. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i nie powinniśmy się tego wstydzić. Zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać. Jednak warto o tym fakcie uprzedzić osobę, która będzie wykonywała pobranie. W odpowiednim momencie zdąży zareagować, a my unikniemy na przykład siniaków czy rozbitej głowy.

Gdzie się wykonuje badania krwi?

Praktycznie w każdym mieście znajdziemy punkt pobrań krwi. Poznań i inne duże miasta mają rozbudowaną sieć tego typu miejsc. Możemy zdecydować się na placówkę państwową bądź prywatną.  W pierwszym przypadku za badania nie zapłacimy ani złotówki, oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy ubezpieczeni. Prywatne laboratoria zazwyczaj mają zdecydowanie dogodniejsze godziny otwarcia, co stanowi szczególnie istotną kwestię dla osób pracujących czy studentów.

Kiedy zrobić morfologię krwi?

Jak wcześniej wspominano, warto tego typu badanie wykonać raz w roku, profilaktycznie. Jednak są sytuacje, kiedy nasz organizm wysyła nam wyraźne sygnały ostrzegawcze. Mogą to być:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • nawracające infekcje,
  • trudno gojące się skaleczenia czy owrzodzenia w jamie ustnej,
  • bezpodstawny i gwałtowny spadek masy ciała,
  • skłonność do siniaków.

Jeśli zauważymy u siebie lub u naszych bliskich któryś z tych objawów, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Być może ta nielubiana przez wszystkich morfologia uratuje nam życie, bo właśnie w czasie tego typu badań wykrywane są poważne schorzenia, takie jak nowotwory.