Jak dobrać idealne żaluzje do domu?

żaluzje

Żaluzje są obecnie standardowym i powszechnym wyposażeniem domu. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie wpadającego światła słonecznego do pomieszczenia. Jednak coraz częściej oprócz wspomnianego, typowo praktycznego zadania, żaluzje pełnią bardzo ważny element dekoracyjny. Inne modele zamontujemy w salonie, inne w kuchni, a inne w sypialni. Na rynku istnieje mnóstwo egzemplarzy żaluzji, które są dostępne w różnych kolorach i powstają z odmiennych materiałów. Jak dobrać idealny model do domu? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj montażu żaluzji

Większość dostępnych modeli posiada praktycznie bezinwazyjny sposób montażu. W większości przypadków elementy zawieszamy na skrzydle stolarki okiennej, ale istnieją również takie modele, które mocujemy do sufitu, ściany lub bezpośrednio nad wnęką. Jeśli zamierzamy zamontować okrycie w drzwiach tarasowych lub balkonowych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup osobnej żaluzji na każde skrzydło.

Najpopularniejszym sposobem montażu jest ten bezinwazyjny, przeprowadzany bezpośrednio na ramie okna. Istnieje taka możliwość dzięki specjalnym zaczepom, które umiejscawia się w górnym fragmencie ramy okiennej lub drzwiowej, jeśli żaluzje montujemy do drzwi tarasowych.

Materiały, z jakich powstają żaluzje

Żaluzje mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych typów należą:

  • drewniane,
  • aluminiowe,
  • tkaninowe.

Żaluzje drewniane najczęściej powstają z bambusa i są niezwykle eleganckie oraz trwałe. Ten rodzaj idealnie sprawdzi się w przypadku wnętrz klasycznych, a samo pomieszczenie dzięki nim stanie się bardziej przytulne.

Żaluzje aluminiowe (Kraków) są jednym z najczęstszych wyborów wśród klientów. Wynika to z kilku powodów. Cechują się doskonałą trwałością, łatwością w pielęgnacji i funkcjonalnością. Kolejnym plusem tego typu jest dostępność, wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać: „żaluzje aluminiowe Kraków”, jeśli, np.: mieszkamy w okolicach dawnej stolicy Polski. Konstrukcja tego rodzaju okryć jest niezwykle praktyczna i prosta, dzięki czemu charakteryzuje się funkcjonalnością i pasuje do praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia. Z tych względów żaluzje aluminiowe w Krakowie stanowią niezwykle popularne rozwiązanie.

Żaluzje tkaninowe, są mniej popularne, jednak również mają swoje zalety. Jedną z nich jest bardzo bogaty wybór dostępnych kolorów, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się różnokolorowe tkaniny.

Istnieją również modele plisowane. Plusem tego rodzaju żaluzji jest możliwość ich prania.

Kolor żaluzji

Obecnie żaluzje, oprócz funkcji praktycznej, mają również dekorować pomieszczenie. Wybierając egzemplarze do salonu, który jest utrzymany w konkretnej tonacji kolorystycznej, warto dobrać je w taki sposób, aby nie odstawały od pozostałych elementów w pomieszczeniu. Na szczęście modele drewniane, aluminiowe oraz tkaninowe są obecnie dostępne w wielu kolorach oraz wzorach.

Idealnie żaluzje do domu

Dobór idealnych żaluzji nie jest łatwy. Te elementy mają obecnie pełnić również funkcje dekoracyjne, dlatego ważne aspekty stanowią także ich kolor i materiał, z jakiego zostały wykonane. Równie istotny jest sposób montażu – na szczęście w większości przypadków jest praktycznie bezinwazyjny. Decydując się na konkretny model, dobierzmy go tak, aby był uzupełnieniem stylizacji pomieszczenia, w którym ma wisieć.