Integracja sensoryczna – co to jest?

2023-01-09 Autor dev543 Wyłączono
przedszkole

Świat, który nas otacza, jest wypełniony różnymi bodźcami. My odbieramy niemal wszystkie z nich – czujemy zapach, słyszymy dźwięki i rozpoznajemy różnorodne smaki. Bodźce te odbieramy dzięki układowi sensorycznemu, czyli systemowi zmysłowemu. Niestety zdarza się, że układ ten zostaje zaburzony. Wtedy z pomocą przychodzi terapia integracji sensorycznej w Warszawie.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest zdolnością do rozumienia i porządkowania bodźców napływających z otoczenia i ciała przy pomocy zmysłów. Dzięki integracji sensorycznej można zrozumieć, jak działa otaczający świat. Niestety w niektórych przypadkach integracja ta zostaje zaburzona. Wtedy u dziecka można dostrzec różnorodne niepokojące objawy m.in. agresję i nadwrażliwość na bodźce.

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?

Jak rozpoznać u dziecka zaburzenia integracji sensorycznej? Otóż należy dokładnie przyjrzeć się jego zachowaniom. O występujących zaburzeniach mogą świadczyć problemy z równowagą, nadmierna ruchliwość, agresja oraz opóźnienia w rozwoju zdolności ruchowych. Ponadto u dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej najczęściej występuje nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce. Niepokojącym objawem może być unikanie fizycznej bliskości, negatywne reagowanie na głośne dźwięki, szybkie wpadanie we frustrację, problemy z koncentracją oraz trudności w uczeniu się nowych umiejętności ruchowych. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często mają problem z samodzielnym sznurowaniem butów, wchodzeniem i schodzeniem po schodach oraz rysowaniem po śladzie. Ponadto unikają one nowych smaków, łatwo się rozpraszają i reagują agresją na zbyt dużą ilość bodźców.

Terapia integracji sensorycznej – na czym polega?

Terapia integracji sensorycznej stosowana jest, gdy u dziecka zostaną wykryte zaburzenia systemu zmysłowego. Terapia ta przebiega głównie w formie zabawy i ćwiczeń. Podczas niej wykorzystywane są różnorodne akcesoria m.in. tunele, hamaki, beczki, schodki, piłki, podwiesza i klocki sensoryczne. Gadżety te pomagają maluchowi w nauce prawidłowego odbierania bodźców zewnętrznych.

Jak wybrać specjalistę prowadzącego terapię integracji sensorycznej?

Szukasz specjalistów oferujących terapię integracji sensorycznej w Warszawie? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszego z nich? Otóż postaw na doświadczonych profesjonalistów, którzy od lat pracują z dziećmi i mają odpowiednie podejście do maluszków. Zanim zdecydujesz się na pomoc danego specjalisty, zapytaj o jego kwalifikacje i doświadczenia. Ponadto poczytaj w internecie opinie na jego temat, aby upewnić się, czy zajęcie z nim przynoszą oczekiwane efekty. Postaw na specjalistę, który ma dobre rekomendacje, zna skuteczne techniki leczenia zaburzeń i potrafi dostosować ćwiczenia oraz zabawę do możliwości dziecka. Dzięki pomocy profesjonalisty już po kilku miesiącach można zobaczyć znaczne efekty terapii m.in. poprawę zdolności ruchowych oraz koncentracji u maluszka.