Filtry do wody – czy warto?

woda

Wiele osób jest niezadowolonych z jakości wody płynącej z kranu. Idealnym pomysłem wydaje się wiec zamontowanie filtra do wody. Na jakiej zasadzie działa? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Na koniec odpowiemy na najważniejsze pytanie: filtr do wody – czy warto go stosować?

Co to jest filtr do wody, jak działa?

Filtry do wody to urządzenia służące do poprawy jej jakości. Stosuje się je np. w zakładach wodociągowych. Coraz powszechniejsze staje się montowanie ich w prywatnych domach i mieszkaniach, a także zakładach pracy oraz biurach. Filtr do wody działa na zasadzie zatrzymywania oraz pochłaniania szkodliwych substancji znajdujących się w wodzie kranowej. Istnieje wiele rodzajów filtrów do wody. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • filtry łazienkowe
  • filtry kuchenne
  • filtry akwarystyczne
  • filtry turystyczne
  • dzbanki i butelki filtrujące
  • filtry do lodówki
  • filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy.

Mają one różne formy, ale tak naprawdę sprowadzają się do jednego: oczyszczania wody. Na szczególną uwagę zasługują wspomniane wyżej filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy. Metoda ta jest szeroko uznawana za najskuteczniejszą w procesie oczyszczania wody.

Czy warto stosować filtry do wody?

Czy warto montować filtr do wody? Zależy to od jakości wody w danym regionie. Jeśli pozostawia ona wiele do życzenia, tj. zawiera dużo żelaza czy chloru, zdecydowanie warto się w takowy zaopatrzyć. Będzie to dobry wybór, jeśli zależy nam na wodzie pozbawionej niebezpiecznych wirusów, bakterii oraz metali ciężkich. To dobra inwestycja w zdrowie całej rodziny. Omawiane filtry będą znakomitym rozwiązaniem, jeśli chcielibyśmy przedłużyć żywotność sprzętu domowego, np. lodówki, czajnika elektrycznego czy pralki. Twarda woda sprzyja bowiem powstawaniu osadów z kamienia, który może doprowadzić do uszkodzeń. Zastosowanie filtrów do wody ma duże znaczenie dla fanów kulinariów. Miękka, oczyszczona woda sprawdzi się dużo lepiej w przypadku różnego rodzaju wypieków, zup, dań obiadowych czy napojów. Zniknie również mało estetyczny nalot tworzący się na powierzchni po zalaniu herbaty wodą.

Filtry do wody, czy warto? To pytanie często zadają sobie osoby, które nie wiedzą, czy jakość ich wody kranowej jest odpowiednia. Jak to sprawdzić? Na rynku istnieją specjalne testery jakości wody, które pozwalają na przeprowadzenie próby samodzielnie. Dodatkowo warto wykonać test twardości wody. W przypadku wody z własnej studni sytuacja jest nieco inna. Taka woda wymaga bowiem dodatkowej analizy. Najlepiej zlecić badania wyspecjalizowanej firmie, która pobierze próbki i dokładnie przebada je w laboratorium. Zdecydowanie warto zainteresować się jakością spożywanej wody. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nieświadomie szkodzimy zdrowiu swojemu i bliskich. Woda, zwłaszcza z własnego ujęcia, ale również z wodociągów, może stanowić duże zagrożenie. Kobalt, nikiel i cynk w niej zawarte mogą powodować problemy z wątrobą. Azotany przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nawet nowotworów. Ołów wywołuje problemy z nerkami oraz nadciśnieniem. Antymon oraz bizmut mogą uszkadzać naczynia włosowate w układzie krwionośnym. Jeśli którakolwiek z omówionych lub innych szkodliwych substancji pojawi się w wodzie pitnej, trzeba działać natychmiastowo. Zakup filtra do wody okazuje się wtedy koniecznością.

Jakie filtry do wody wybrać, gdzie kupować?

W zależności od potrzeb można zdecydować się na dzbanek lub butelkę filtrującą albo zamontować specjalny filtr w kuchni czy łazience. Warto wybierać sprzęty sprawdzone, o wysokiej jakości, które długo nam posłużą. Na uwagę zasługuje Sklep Osmoza firmy Global Water. Posiada on zróżnicowany asortyment wysokiej jakości filtrów do wody w kilku zakresach cenowych. Firma specjalizuje się m.in. w produkcji systemów odwróconej osmozy. Poza sprzedażą zajmuje się także montażem i serwisem systemów uzdatniania wody. Co istotne, w sklepie, można się zaopatrzyć w tester jakości i twardości wody, oraz jej PH. Pełną ofertę znaleźć można na stronie: https://sklep.osmoza.pl/filtry-do-wody-c-113.html.