Czym jest frezowanie i obróbka skrawaniem ?

2022-09-04 Autor dev543 Wyłączono
frezowanie

Skrawanie i frezowanie to rodzaje obróbki ubytkowej stosowanej na szeroką skalę w przemyśle. Dzięki niej tworzyć można najróżniejsze elementy konstrukcyjne z takich materiałów, jak drewno, metal, a także tworzywa sztuczne. Technologia polega na kształtowaniu wyrobów za sprawą usuwania nadmiaru tworzywa z wcześniej przygotowanych półproduktów.

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie jest sposobem obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy wykonuje odpowiednie narzędzie. Odpowiednie kształtowanie danego materiału zachodzi za pomocą wieloostrzowych frezów. Poszczególne ostrza wbijają się w tworzywo, przez co usuwają jego wierzchnią warstwę i nadają mu pożądany wygląd oraz wielkość.

Frezowanie można wykonać dwoma metodami. Pierwsza nazywana jest przeciwbieżnym i polega na poruszaniu się ostrzy wykorzystywanego narzędzia w przeciwnym kierunku do strony posuwu obrabianego tworzywa. Natomiast drugi rodzaj, czyli frezowanie współbieżne, przeprowadzane jest w tą samą stronę co kierunek posuwu materiału, który podlega obrabianiu.

Wybierając frezy, należy wziąć pod uwagę ilość ostrzy, ich rozmiar oraz kierunek, w jakim pracują ostrza.

Czym jest obróbka skrawaniem? Wrocław

Obróbka skrawaniem składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich – wiórowy, wykorzystuje specjalistyczne narzędzia skrawające, a jego nazwa pochodzi od charakterystycznych wiór, które powstają w wyniku skrawania. Metoda ta wykorzystuje takie techniki, jak frezowanie, wytaczanie, toczenie, przeciąganie czy wiercenie. Do jej wykonania stosowane są specjalistyczne narzędzia, np. precyzyjne wiertarki czy frezarki.

Druga faza nazywana jest obróbką ścierną i polega na usuwaniu naddatku danego materiału za sprawa tarcia wybranym narzędziem ściernym o powierzchnię tworzywa. Oba wymienione etapy różnią się od siebie głębokością skrawania. Podczas obróbki wiórowej jest ona zdecydowanie większa. Do wykonywania etapu ściernego wykorzystuje się specjalne narzędzia. Można w tym celu użyć także luźnych ścierniw, takich jak pasty, papier, taśmy lub płótna ścierne.

Istnieje kilka metod obróbki ściernej. W przypadku wykonywania jej narzędziami ściernymi wyróżnić można szlifowanie i gładzenie. Proces pierwszej z opcji dzieli się na typ obrotowy bądź nieobrotowy. Wybór zależy tutaj od kształtu powierzchni, która ma zostać poddana obróbce, a urządzeniami do niej wykorzystywanymi są szlifierki i ściernice.

Gładzenie natomiast można nazwać obróbką wykończeniową. Stosuje się je, aby nadać gładkości wszelkim otworom i zewnętrznym powierzchniom danych konstrukcji. Takie działanie pozwala na uzyskanie bardzo niskiej chropowatości. Aby wykonać ten etap, należy zaopatrzyć się w specjalny gładzik, zawierający odpowiedni pilnik ścierny.

Obróbka skrawaniem – Wrocław

Specjalistyczna firma zajmująca się obróbką skrawaniem we Wrocławiu zrealizuje nawet najbardziej skomplikowane zlecenia. W swojej pracy fachowcy wykorzystują innowacyjny sprzęt i techniki, które pozwalają na osiągnięcie niezwykle estetycznych, a zarazem trwałych konstrukcji.