Czy botoks jest bezpieczny?

2022-08-02 Autor dev543 Wyłączono
botoks

Wiele osób coraz częściej decyduje się na ingerencje w swoją twarz oraz ciało. Operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej cieszą się niemałą popularnością. Botoks to substancja znajdująca zastosowanie w medycynie już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak w dalszym ciągu na jego temat roi się ogrom błędnych informacji i przekonań. Czy botoks jest szkodliwy dla zdrowia? Gdzie można wykonać dany zabieg i jakie partie mięśni można poddać tej procedurze?

Czym jest botoks? W jaki sposób działa?

Botoks to potocznie toksyna botulinowa (typu A) lub preparat jadu kiełbasianego. Od dawna jest używany w wielu dziedzinach medycyny. Są to między innymi: dermatologia, szeroko pojęta medycyna estetyczna oraz neurologia. Zabiegi wykorzystujące botoks są popularną i niezwykle skuteczną profilaktyką przeciwzmarszczkową. Czy botoks jest zdrowy? Wykorzystywany przez doświadczonych specjalistów w odpowiedni sposób i niewielkich ilościach posiada niewiele skutków ubocznych. Wiele osób zyskuje drugą młodość dzięki znacznej poprawie wyglądu twarzy. Botoks jako neurotoksyna zaburza pewne procesy, które odpowiadają za sygnalizację nerwową. Substancja skutecznie stymuluje skurcze mięśni. Po aplikacji botoksu komórki nerwowe przestają się kurczyć. W konsekwencji wszelakie zmarszczki mimiczne nie są w stanie się pogłębiać, a mięśnie są bardziej spięte i sztywne. Tym samym jakiekolwiek impulsy nerwowe nie mogą zostać przesłane. Oznacza to, że dany mięsień przestaje wykazywać nawet znikomą aktywność. Botoks podawany jest punktowo i również w taki sposób działa — pozostałe partie mięśni nie zostają naruszone i wykonują taką samą pracę, jak przed zabiegiem. 

Czy botoks jest bezpieczny?

Sięgając lata wstecz, botoks miał być stosowany jedynie w celach leczniczych. Do schorzeń należą m.in.: zez u najmłodszych (botoks znalazł zastosowanie również w okulistyce), szeroko pojęte problemy neurologiczne, leczenie problemu nadmiernego wydzielania potu, leczenie migreny, spastyczność górnego wyrostka robaczkowego u dzieci i wiele innych. Od niedawna mówi się również o stosowaniu toksyny botulinowej jako wspomagacza przy leczeniu objawów depresji. Jest to zabieg odwracalny (z biegiem czasu działanie botoksu słabnie) i dla utrzymania efektów należy powtarzać procedurę. Po okresie od trzech do siedmiu miesięcy toksyna przestaje mieć jakikolwiek wpływ na mięśnie, które wcześniej zostały poddane zabiegowi. Warto wiedzieć, że dawka botoksu jest indywidualnie dobierana przez lekarza tak, aby nie doszło do żadnych powikłań. Zatrucie kwasem botulinowym jest natomiast praktycznie nie do wykonania, ponieważ wstrzyknięta ilość musiałaby być ponad tysiąc razy większa, niż ta zazwyczaj używana podczas procesu. 

Na jakie części twarzy stosuje się botoks?

Po odpowiedzi na pytanie, czy botox jest bezpieczny, warto doinformować się, jakie partie twarzy są najczęściej poddawane zabiegowi. Należą do nich np.:

  • czoło (zmarszczki, dzięki ograniczeniu ruchu włókien należących do mięśnia czołowego, ulegają znacznemu spłyceniu i są mniej widoczne);
  • lwia zmarszczka (uwydatniona sprawia wrażenie, jakbyśmy byli niezadowoleni);
  • kurze łapki (czyli zmarszczki powstające w zewnętrznych kącikach oczu, powstające w wyniku ich mrużenia, wystawianiu na promieniowanie światła UV oraz śmiechu);
  • zmarszczki obu warg (szczególnie uwydatnione u wieloletnich palaczy, nasilają się wraz z upływem lat).

Botox w Warszawie — gdzie i jaki jest koszt zabiegu?

Koszt wykonania zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest różny ze względu na miejsce, nieustannie zmieniające się ceny na rynku, staż i doświadczenie danego lekarza. W stolicy istnieje wiele placówek i prywatnych praktyk, które oferują usługi z zakresu medycyny estetycznej. Przy wyborze należy jednak sugerować się stażem, opiniami oraz doświadczeniem specjalistów, którzy będą wykonywać procedurę wstrzykiwania botoksu. Kilka tygodni po zabiegu niezbędna jest ponowna konsultacja lekarska, aby sprawdzić, czy nie doszło do żadnych powikłań.