Co potrzeba do ułożenia kostki brukowej?

kostka brukowa

Co potrzeba do ułożenia kostki brukowej? Śmiało można powiedzieć, że ekipa, która zna się na tego typu tematach. Nie ma się co oszukiwać, że łatwo będzie można sobie z tym poradzić, jeżeli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z kostką brukową. Oprócz wiedzy, jak również umiejętności, przydadzą się także narzędzia potrzebne do układania kostki brukowej. Warto bliżej zapoznać się z takim tematem, jeżeli kogoś interesuje taka powierzchnia dookoła domu.

Od czego zacząć?

Od znalezienia dobrej ekipy, która faktycznie będzie wiedziała, jak z takim zagadnieniem sobie poradzić. W szczególności, jeżeli mowa jest o dużej powierzchni, jak również układaniu kostki brukowej w estetyczne wzory (do czego też dąży tak naprawdę wielu klientów). Jak znaleźć fachowców od układania kostki brukowej? Najlepiej bazować na poleceniach innych osób. Dzięki temu będzie można być pewnym tego, że ma się do czynienia z gronem odpowiednich specjalistów. Warto porozmawiać ze znajomymi, a jak nie, to poszukać w sieci. Tam poleceń nigdy nie brakuje.

Przygotowanie do pracy

Ekipa przygotowująca się do pracy, powinna przy sobie posiadać niezbędny sprzęt potrzebny do układania kostki brukowej. Najlepiej, jeżeli należy on do nich, a cała firma nie jest zależna od podwykonawców (lub też w minimalnym stopniu). Mówiąc o takich narzędziach pracy, pod uwagę należy wziąć na pewno zagęszczarkę. Niekiedy okazuje się, że potrzebna jest także koparka, ponieważ może być konieczne przekopanie terenu. W przypadku naprawdę dużych kostek brukowych, których waga będzie przekraczać 120 kg, warto postarać się o obecność chwytaków podciśnieniowych. Ekipa powinna zostać również wyposażona w niwelator lub długi metr. Na samym końcu należy również wymienić tak prozaiczne narzędzia, jak grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata. Niby nic, ale podczas układania kostki brukowej zalicza się je do grupy niezbędnych.

Krok po kroku

Co potrzebne do ułożenia kostki brukowej? Wiedza o tym, jakie kroki należy wykonać po kolei, aby być pewnym tego, że będzie można podołać takim zadaniom. Kostka brukowa w Białej Podlaskiej powinna zostać ułożona w poszczególnych krokach:

  • wytyczenie nawierzchni,
  • profilowanie terenu,
  • podbudowa pod kostkę brukową,
  • obrzegowanie,
  • podsypka pod kostkę brukową,
  • układanie kostki,
  • spoinowanie,
  • zagęszczenie kostki brukowej.

Wszystko zostało opowiedziane w wielkim skrócie, ale tak naprawdę jest to proces, który zajmuje nieco czasu. Ile? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ wszystko zależne jest od tego, z jaką dokładnie powierzchnią ma się do czynienia oraz ile osób zaangażowanych jest do pracy. Pozostaje mieć jednak nadzieje, że wszystko zostanie wykonane w przewidzianym czasie.

Wykonawcy muszą bowiem określić szacunkowo ile zajmie to dni. Może ten termin nie zostanie tak dokładnie określony, ale chociaż w pewnej części. Sam inwestor powinien na bieżąco obserwować, czy prace postępują, aby móc niedługo cieszyć się pięknie wyłożoną kostką brukową w wyznaczonym miejscu.